Vše, co potřebujete vědět o externích pevných discích

Externí pevné disky jsou pro fotografy mimořádně důležité, a to ze dvou důvodů. Za prvé proto, že nám umožňují vytvořit zálohu našich souborů a chrání nás tak před situacemi, ve kterých bychom mohli přijít o práci připravenou pro klienta nebo svou potřebu. Zadruhé, protože fotografie pořízené na moderních digitálních zrcadlovkách mají obvykle tendenci být obrovskými soubory, zvláště když jsou pořízeny v nezpracovaných formátech, což znamená, že potřebujeme více úložného prostoru.

Pokud jste slyšeli rady, jak si pořídit externí pevný disk, ale nemáte tušení, kde začít s jeho získáváním, zde je vše, co potřebujete vědět, abyste mohli začít a vybrat si vlastní.

Co je externí pevný disk?

Začněme tím, že přesně zjistíme, jak to funguje. Při fotografování fotoaparátem obvykle použijete paměťovou kartu k uložení dat snímků a jejich přenosu do počítače. Mohli byste také znát USB flash disky, známé také jako paměťové jednotky, které také ukládají soubory a umožňují jejich přesun bez ohledu na počítač. Se soubory na těchto kartách a samotných jednotkách nemůžete nic dělat: pro jejich prohlížení je nutné je zapojit do počítače.

Externí pevný disk funguje velmi podobným způsobem. Jedná se o externí úložiště, které je odpojeno od vašeho počítače a může být uchováváno samostatně, jen v mnohem větším měřítku. Musíte jej zapojit do počítače, abyste do něj mohli vkládat soubory, vyjmout je, upravit je nebo je zobrazit – ale jde o to, že všechna tato data mohou být uložena jinde.

Proč je to pro Vás dobré? Mám pro Vás několik důvodů:

Vytvoří zálohu vašich souborů pro případ, že by byly soubory v počítači omylem smazány.
Po zálohování souborů na externí pevný disk je budete moci odstranit z počítače a uvolnit tam místo
Některé externí pevné disky nabízejí další výhody, například pomáhají vašemu počítači pracovat efektivněji i po připojení
Pokud se s počítačem nebo notebookem něco stane – například virus, poškození nějakou nehodou, nebo selže pevný disk, máte zálohu souborů, které můžete obnovit na jiném počítači.

Jakmile si zakoupíte externí pevný disk, místo je vždy vaše bez dalších nákladů – na rozdíl od cloudového úložiště, kde můžete být nuceni platit měsíční nebo roční předplatné

Je externí pevný disk nejbezpečnější volbou?

Možná vás zajímá, zda je externí pevný disk způsob, jak zajistit, aby vaše soubory byly 100% bezpečné a zálohované. Krátká odpověď je bohužel ne. Realisticky neexistuje žádný úložný systém, který by byl 100% bezpečný.

Pokud jde o pevné disky, existuje možnost, že zařízení může selhat – například s virem nebo jednoduše jako mechanická porucha. Může se poškodit a zabránit vám v přístupu k souborům. Jelikož je to možnost fyzického úložiště, je také náchylná k fyzickému poškození.

Po výše uvedeném je externí pevný disk stále velmi bezpečnou volbou pro zálohování. Pokud se obáváte, použijte dvojitý systém, ve kterém dva externí pevné disky oba pro jistotu zálohují stejné soubory.

Jakou velikost externího pevného disku bych měl získat?

Pravděpodobně to bude jedna z vašich nejnaléhavějších otázek. Koneckonců, když prohledáváte pevné disky na internetu, uvidíte spoustu možností – největším rozdílem mezi nimi, zejména z hlediska ceny, je velikost dostupného úložiště.

Jelikož jste fotograf a jednáte tedy s velkými velikostmi souborů, doporučujeme Vám, abyste nehledali nic menšího než 1 TB. Terabajt je velký objem úložiště, ale když vaše obrázky přicházejí na cokoli v průměru mezi 2 a 30 GB v surovém formátu, zaplníte je dříve, než očekáváte. Dobrou zprávou pro nás je, že i když 1 TB pevný disk by byl nedávno považován za špičkový produkt, dnes je často jednou z levnějších možností!

Podle toho, jak často fotografujete, jak velké jsou vaše soubory a kolik obrázků pořídíte, můžete rozhodnout, kolik místa v úložišti potřebujete. Ve skutečnosti jej můžete vypočítat na základě aktuálního úložiště v počítači. Jděte do měsíce nebo roku, o kterém si myslíte, že je reprezentativní pro Vaše nejrušnější časy, a spočítejte úložný prostor, který tato složka využívá. Určitě chcete, aby váš externí pevný disk vydržel několik let, takže pokud to vypadá, že byste prošli terabajtem rychleji, měli byste zvážit větší velikost.

Pokud jde o cenu, obvykle zjistíte, že čím větší je velikost úložiště, tím nižší jsou náklady na bajt. Proto má smysl jít na větší variantu a ušetřit si tak peníze.

Jaké další funkce bych měl vzít v úvahu?

Standardně existují některé externí pevné disky: prostor, kam si můžete uložit další data, a nic víc. Jiní však mají další funkce.

Některé pomohou vašemu počítači běžet plynuleji, jak již bylo zmíněno. To může být skvělé pro zpracování velkých souborů. Jiní budou mít robustní obal, který je odpružený proti nárazům a úderům, což je skvělé pro outdoorového fotografa, který často musí zálohovat své soubory na cestách.

Budete také chtít hledat funkce kompatibility, například následující:

Kompatibilita s Mac / PC
Typ USB (3.0, 2.0)
Typ napájecího adaptéru
Jakýkoli software, který je třeba nainstalovat, aby bylo možné spustit speciální funkce

S ohledem na to byste měli mít možnost vybrat si svůj první externí pevný disk. Šťastný lov – a nezapomeňte si zvyknout na pravidelné zálohy, jinak máte smůlu!

[mc4wp_form id="2734"]