Ukázka z knihy
Kapitola 1: Shledání s císařem
Léto roku 1353, Švábský Gmünd.
Slunce pozvolna klesalo k horizontu a město zahalovalo své zdi do zlatavého závoje. Hluk staveniště chrámu svatého Kříže pomalu utichal, jen tiché zvuky kameníků pokračujících v práci zůstávaly. Petr Parléř, mladý a ambiciózní stavitel, stál na okraji rozestavěné věže, z výšky pozoroval rozlehlou krajinu pod sebou. Právě zde, na stavbě, kterou vedl jeho otec Heinrich, nasával každý den nové dovednosti. Jeho ruce už znaly tvrdost kamene, jeho mysl už dokázala rozeznat krásu a účel architektonických linií.
Tento den však přinesl něco, co změnilo jeho život navždy.
Na staveništi se objevil průvod. Vysoce postavení jezdci na koních, doprovázeni štítonoši a služebnictvem, se zastavili u chrámu. Petrovi bylo jasné, že to není obyčejná návštěva. Něco v jeho nitru mu říkalo, že tento okamžik přinese osudovou změnu. Sestoupil po dřevěném lešení dolů, zatímco se zástupci stavitelské huti již začali řadit před příchozími. V jejich čele jel muž v prostém, ale vznešeném oděvu. I když neměl na sobě žádné honosné insignie, jeho přítomnost byla nezaměnitelná.
„To je Karel IV.,“ šeptal si někdo mezi dělníky. Petr si všiml jiskřivých očí a přemýšlivého výrazu muže, který ho pozoroval s jakousi záhadnou, avšak laskavou přísností.
Karel IV. sestoupil z koně a přistoupil k dělníkům. V jeho pohledu byla nejen přirozená autorita, ale i zvědavost. Bez dlouhých formalit začal rozmlouvat s mistry stavitelské huti, zajímal se o postup stavby, technologie a plány. A pak, jakoby ho něco přitahovalo, jeho zrak spočinul na Petrovi.
„Ty jsi Parléřův syn?“ zeptal se císař, jako by ho už dávno znal.
Petr na okamžik zaváhal, ale hned se vzchopil. „Ano, Vaše Veličenstvo. Jmenuji se Petr Parléř.“
Císař přikývl a přistoupil blíž. „O tvém otci jsem slyšel mnohé, ale teď mi pověz – co stavíš ty? Jaké sny a vize máš ve svém srdci?“ Jeho hlas byl klidný, ale nesl v sobě tíhu mnoha rozhodnutí a plánů pro celé království.
Petr si vzpomněl na všechny ty noci, kdy stál nad nákresy, představoval si, jak překonává hranice, jak tvoří stavby, které vydrží věky. „Sním o tom, že jednoho dne postavím něco, co bude stejně trvalé jako kámen, z něhož pracujeme. Chrám, který bude žít dlouho po nás, místo, kde se setkají lidé i jejich modlitby.“
Karel se usmál. „To, co říkáš, je víc než jen dílo stavitele. Je to vize. A právě takového člověka potřebuji.“ Pohlédl na stavitele kolem a pak se opět otočil k Petrovi. „Pojď do Prahy. Potřebuji tě tam. Chci, aby ses stal součástí něčeho, co přesáhne hranice času. Katedrála svatého Víta čeká na svého mistra.“
S těmito slovy Karel IV. nastoupil zpět na koně, jeho doprovod se připravil k odjezdu. Petr stál na místě, srdce mu bušilo. To, co právě slyšel, bylo nejen obrovskou poctou, ale i výzvou, která ho zavedla do neprobádaných končin jeho dovedností a možností.
Jak průvod mizel v dáli, Petr si uvědomil, že jeho život právě dostal nový směr. Teď věděl, že cesta do Prahy a katedrála svatého Víta nejsou jen jeho budoucností – jsou osudem.
NEJNOVĚJŠÍ KNIHY
O AUTOROVI:
Pavel Hrejsemnou, je český spisovatel a podnikatel, který svůj život zasvětil nejen podnikání, ale také psaní. Většinu života stráví v malebné Kutné Hoře, kde od roku 1994 podniká v oblasti obsahového marketingu a foto-video produkce.
Pavel Hrejsemnou je autorem knih zaměřených na marketing, praktické rady v oblasti foto-video tvorby, osobní rozvoj a historické romány. Jeho vášeň pro historii, zejména období 14. a 15. století, se odráží v jeho literární tvorbě, která často čerpá inspiraci z českých hradů a historických událostí.
Svou lásku k historii a bohaté znalosti z oboru propojuje s moderními technologiemi, čímž přináší čtenářům jak praktické návody, tak poutavé příběhy z minulosti. Pavel Hrejsemnou nadále působí v České republice, kde se věnuje jak své profesionální kariéře, tak literární tvorbě.