Petr D. Mráček – fotograf

Petr D. Mráček – fotograf

Petře, spousta lidí tě zná jako fotografa, splnil se tvůj profesní sen? V čem vidíš svůj smysl života?
Ano, posledních pár let jsem známější jako fotograf, ale moje původní profese byla kuchař a taky učitel na střední škole oborů gastronomie. Ale focení byl koníček, který zvítězil a dělám tedy to co mě baví. Tím se mi vlastně můj profesní sen splnil, i když chci jit dál a nejsem se sebou nikdy spokojený.
V čem vidím smysl života? Rozdávat fotografií radost. Jsem rád, když se lidem fotografie líbí, když ocení moji práci. Je pro mě potěšením, když někdo řekne, že fotím vlastně duši. A to je ocenění snad nejvyšší.
Nikdy jsem fotografii nestudoval, vše jsem se učil a stále učím sám. Samozřejmě je pořád co zlepšovat a to je taky mým cílem, být nejlepší. Být šťastný, spokojený, mít kolem sebe prima lidi, být respektován a co nejdéle to půjde fotit.

Kdo je podle tebe úspěšný člověk?
Každý kdo dosáhne nějakého uznání. Ale co je úspěch? Jsme v Čechách a zde se úspěch bere spíše jako něco špatného. Lidé si závidí, nedokáží se radovat z úspěchu druhých. Já mám radost, když se někomu něco povede a zažije úspěch. Jsem hrdý na to, že jsem se narodil zde a považuji se za patriota.
Držím se hesla, přej a bude ti přáno. Sebe ale za úspěšného až tolik nepovažuji. Ano, něco se mi povedlo, na některé fotografie jsem pyšný, mají úspěch, ale jsou lidé, kteří dosáhli mnohem, mnohem víc a jsou úspěšnější.

V kolika letech si na sobě začal pracovat aby si byl teď tam kde jsi dnes?
Já fotím poměrně krátce. Fotografuji teprve 8 let. Takže jsem začal na sobě pracovat právě před těmi osmi lety. Někdy se až divím, že jsem se dostal tam, kde jsem, za tak krátkou dobu. O to víc musím stále na sobě pracovat a zdokonalovat se.

Dá se podle tebe budovat úspěšná kariéra v každém věku?
Určitě ano. Když člověk chce, může dosáhnout vytouženého cíle v každém věku. A je to krásný objevovat v sobě nové a nové možnosti. A to platí o každém oboru, nejen o fotografii, umění.

Pro výkon tvé profese je potřeba na sobě neustále pracovat, proto nemáš asi tolik času na to okolo. Máš okolo sebe nějaký tým který ti v budování kariéry pomáhá?
Naučil jsem se udělat si čas i pro sebe, pro svoje zájmy, kamarády, ale hlavně rodinu. Práce není všechno a člověk musí žít i něčím jiným, než se jen probudit, pracovat a večer jít spát.
Kolem sebe nemám žádný tým, vše si připravuji a organizuji sám. Prostě svoji kariéru si řídím podle sebe.

Úspěch znamená i štěstí, je to tak? Kdy si sám sebe naposledy příjemně překvapil?
Úspěch je hodně o štěstí. Ale štěstí je někdy nespravedlivé a rychle přejde jinam,…
Nedávno jsem se překvapil několika příjemnými foceními, kde jsem byl sám se sebou spokojený, jaké fotografie vznikly. Ale spíš mě překvapují jiní. Většinou samozřejmě příjemně, i když se sem tam najde někdo kdo vám dokáže znepříjemnit život a podrazit nohy.

Představ si, že je běžný týden, můžeš nám nastínit jaký je dle časového rozvrhu, kolik hodin v týdnu pracuješ?
To je různý. Někdy pracuji třeba 70 hodin, jindy zase 40 hodin. Záleží kolik je akcí, kolik objednaných focení, kolik se upravuje fotek, zda ještě do toho dělám jiné věci, jako například PR různým projektům a lidem, nebo píšu články, tiskové zprávy, stříhám videa,…

Bez plánů a snů to nejde, jak se stále motivuješ aby nepřišla krize nebo vyhoření?
Sleduji práci některých fotografů v zahraničí, tam je velká inspirace. Chodím na procházky, kde si dávám dohromady myšlenky a plány. A snažím se plnit své sny. Třeba mým snem bylo fotit Lucku Vondráčkovou a už spolupracujeme společně 5 let. A foto sny mám 🙂 Není jich málo. Některé se nesplní, některé možná ano.

Co člověk potřebuje aby byl úspěšný?
Pokoru tu dávám na první místo. Lidé kteří jsou úspěšní ve svých oborech mají pokoru a to je polovina úspěchu., Pak určitě respekt k druhým, samozřejmě nějaký talent, být pracovitý, makat na sobě,…

Kdy jsi na sobě poznal, že jsi úspěšný?
Nikdy. Nepovažuji se za úspěšného. Pokud mě tak někdo vnímá, vidí, je to fajn, ale já sám osobně to nevidím, nevnímám.

Být úspěšný znamená ztratit soukromí. Dá se na to zvyknout?
I úspěšní lidé si umí soukromí střežit a bránit. Podívejte se na úspěšné zpěvačky- Hana Zagorová, Lucka Vondráčková, Marie Rottrová. Tyto dámy si své soukromí střežit umí a jak je lidé milují. To je kus umění tohle dokázat. Ale já úspěšný nejsem, takže soukromí neztrácím 🙂

Pro ty co se právě stali tvými novými fanoušky, kde mohou sledovat tvé profesní aktivity?
Na facebooku, ale i na instagramu.

Rád bych ti poděkoval za rozhovor a přeji ti mnoho dalších splněných cílů.
Já děkuji za super povídání a všem přeji šťastné dny, plné pohody.

Autor: Pavel Hrejsemnou

 

error: Obsah je autorsky chráněn !!