Andrea Tögel Kalivodová – česká operní pěvkyně, mezzosopranistka

Posted on

Andrejko, známe Vás jako fantastickou zpěvačku, splnil se Vám profesní sen? V čem vidíte svůj smysl života?
Od doby, kdy jsem v dětství slyšela operu Carmen od G. Bizeta, jsem měla jasno, chtěla jsem zpívat v opeře a to se mi splnilo. Že budu ale sólistka Národního divadla v Praze, to už je úžasný nadstandard, kterého si velmi vážím. Mým smyslem života je šťastná rodina a poctivé maximální využití daru hlasu, který jsem dostala.

Kdo je podle Vás úspěšný člověk?
Úspěšný člověk je z mého pohledu ten, který umí prožít a skloubit svůj pracovní i osobní život naplno, s grácií, s pokorou a s úctou druhých.

V kolika letech jste na sobě začala pracovat, abyste byla teď tam, kde jste dnes?
Naplno v 15 letech a od té doby jsem se nezastavila a snažím se na sobě pracovat stále…

Dá se podle Vás budovat úspěšná kariéra v každém věku?
Jsou příklady, které dokazují, že dá, ale čím jste starší, tím to je náročnější a těžší, osobně si nedovedu představit, že bych teď teprve začala budovat svoji kariéru

Pro výkon vaší profese je potřeba na sobě neustále pracovat, proto nemáte asi tolik času na to okolo. Máte okolo sebe nějaký tým který ti v budování kariéry pomáhá?
Nejprve musím říct, že bych to nemohla dělat bez pochopení, podpory a pomoci manžela. Neobešla bych se ale ani bez své produkce, bez hlídacích tet, bez spolupráce s lidmi z píár, vizážistek, hlasových odborníků, bez lidí z fitness a dalších. Je to dnes už opravdu tým skvělých lidí, kteří mají podíl na mé úspěšné kariéře.

Úspěch znamená i štěstí, je to tak? Kdy jste sama sebe naposledy příjemně překvapila?
Je to je krásná otázka, štěstí musí mít člověk především na lidi kolem sebe. A kdy jsem příjemně sama sebe překvapila? Třeba tím, že jsem zvládla a zvládám narození a výchovu dvou dětí po sobě, nebo že jsem zvládla se naučit řídit až v pozdějším věku 🙂 Myslím, že řídím dobře, no ale nějaký ten šrám občas je 🙂 Jezdím s Peugeotem a tam jsou na mne hodní, proto jim zůstávám věrná 🙂

Představte si, že je běžný týden, můžete nám nastínit jaký je dle časového rozvrhu, kolik hodin v týdnu pracujete?
To je rozdílné, ale vzhledem k tomu, že hodně koncertuji po celé republice, tak většina dnů v roce mi začíná probuzením mých čertíků brzy ráno a prvními telefony a končí třeba po půlnoci, kdy se vracím z koncertů. No a pak, znáte to, chci si ten den dožít, probrat, jak jsem si ho naplnila, co se mi povedlo, co ne, třeba si dát ještě sklenku dobrého vína a pak na chvíli usnout, než začne ranní koloběh s mými miláčky 🙂

Bez plánů a snů to nejde, jak se stále motivujete aby nepřišla krize nebo vyhoření?
Hledám nové projekty, které mě baví. Mám ráda výzvy. Teď třeba dělám dva o Emě Destinnové, brzy bude mít křest nové CD prvního operního tria u nás s názvem Kouzelná noc, máme hezký pořad s Moravským klavírním triem a mám velkou chuť si příští rok zkusit vlastní pořad šansonů. Těším se na novou premiéru v ND Láska ke třem pomerančům od Prokofjeva, kde budu ztvárňovat jednu z hlavních rolí. Je toho dost, co mě nenechá usnout na vavřínech 🙂

Co člověk potřebuje aby byl úspěšný?
Hlavně zdraví, pokoru, talent, pracovitost, chtít být úspěšný a snad i to štěstí

Kdy jste na sobě poznala, že jste úspěšná?
Velmi důležitých krokem pro mne bylo, že jsem před lety dostala důvěru zpívat v Národním divadle, to je sen a úspěch každého pěvce, či herce. No a co mě dobíjí, to jsou mé koncerty, kde odezvu a úspěch vidím hned. Vážím si potlesku v stoje, společného focení s lidmi, podepisování CD, stovek krásných rozhovorů s posluchači. To je největší ocenění mé práce.

Být úspěšná znamená ztratit soukromí. Dá se na to zvyknout?
Pro mne to bylo snazší, náročnější to bylo pro mého manžela. Je z jiné branže, nemá to se mnou lehké, ale musím ho pochválit, zvládá to skvěle a jsem mu za to vděčná.

Pro ty co se právě stali vašimi novými fanoušky, kde mohou sledovat vaše profesní aktivity?
Kromě jednotlivých médií zejména na mých webových stránkách a na facebooku. Ráda se s nimi uvidím na koncertech po celé ČR, kterých bude až do konce roku opravdu hodně. Už se na všechny těším.

Rád bych Vám poděkoval za rozhovor a přeji Vám mnoho dalších splněných cílů.

Díky Pavel Hrejsemnou

Foto: Lenka Hatašová, Arthur Koff, Lenka Hatašová a Martin Buček